Grawerowanie – to warto wiedzieć

HomeRóżne

Grawerowanie – to warto wiedzieć

Czym jest identyfikacja wizualna firmy?
Smycze odblaskowe – czy wciąż są popularne?
Czy piłeczki antystresowe rzeczywiście pomagają zredukować stres?

Grawerunek pozwala na personalizację i nadanie wyjątkowości wielu gadżetom reklamowym i nie tylko. To trwała i efektowna metoda znakowania, dzięki której zwykły długopis, kubek, brelok,  zegarek, skrzynka na wino czy zapalniczka nabierają niezwykłego charakteru. Co jeszcze można ozdobić tym sposobem? Jakie techniki grawerowania wyróżniamy? Poniżej odpowiedzi na te i wiele innych pytań. 

Czym jest grawerowanie?

Grawerowanie to proces znakowania/zdobienia przedmiotów wykonanych z różnych materiałów, o długiej i bogatej historii. Za jego pośrednictwem można wykonać dowolny, pamiątkowy napis lub dedykację. Niegdyś prace te wykonywał w 100% ręcznie tzw. grawermistrz, dziś bardzo często zastępuje go już maszyna (a dokładnie nowoczesny, zaawansowany technologicznie ploter laserowy).

Jakie techniki grawerowania wyróżniamy?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje grawerowania: mechaniczne i laserowe. Z tego względu, iż grawerowanie mechaniczne (ręczne) wykonywane jest przez człowieka za pomocą jego dłoni – nie jest tak precyzyjne i perfekcyjne, jak znakowanie przedmiotów z użyciem lasera. Ręczne rycie napisów jest też bardzo czasochłonne i znacznie droższe, niż korzystanie z elektronicznych maszyn, dlatego tylko nieliczni korzystają z usług warsztatu grawerskiego bazującego na tradycyjnych technikach zdobniczych.

Grawerowanie laserowe polega na usunięciu cieniutkiej warstwy materiału z powierzchni danego przedmiotu. To ekonomiczne i tanie rozwiązanie – laser jest wydajnym urządzeniem, które umożliwia znakowanie wielu przedmiotów w naprawdę krótkim czasie, odwzorowując nawet najmniejsze detale.

Jakie narzędzia wykorzystuje się do grawerowania?

W przypadku tradycyjnych metod podstawowymi narzędziami, jakie posiada w swoim warsztacie grawermistrz są rylec, sztychla (fachowiec posiada ich kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt), imadło i młotek. Warto dodać, że ręczne grawerowanie wymaga ogromnej wprawy i doświadczenia, które zdobywa się latami – ozdobione w ten sposób przedmioty nieraz wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Jeśli chodzi o grawerowanie laserowe – jak sama nazwa wskazuje, kluczową rolę przy tej metodzie odgrywa laser, który podłączany jest do komputera. 

Grawerowanie – to warto wiedzieć

COMMENTS